Το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού ανεβάζει ξανά φέτος, για 2η χρονιά, την πετυχημένη υπερπαραγωγή «ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ» του Βίκτορος Ουγκό, σε θεατρική διασκευή και σκηνοθεσία της Κωνσταντίνας Νικολαΐδη, με έναν θίασο 22 καταξιωμένων και ταλαντούχων ηθοποιών .
Το κλασικό έργο του παγκόσμιου ρεπερτορίου «ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ», πηγή έμπνευσης πολλών κινηματογραφικών και θεατρικών παραγωγών, ανεβαίνει ξανά στην ελληνική θεατρική σκηνή, με τη νέα σκηνοθετική ματιά της Κωνσταντίνας Νικολαΐδη. Το βιβλίο κυκλοφορεί από πολλές εκδόσεις σε διασκευές, ειδικά επιμελημένες για παιδιά. Η Μαρία Φιλίππου υπογράφει τα σκηνικά και τα κοστούμια, η Μελίνα Μάσχα τους ατμοσφαιρικούς φωτισμούς, ο Γιάννης Οικονόμου την πρωτότυπη μουσική και τα live τραγούδια, σε στίχους Μαγδαληνής Παλιούρα, και η Χριστίνα Φωτεινάκη τις χορογραφίες.
Τον Γιάννη Αγιάννη ενσαρκώνει ο Ιβάν Σβιτάιλο και τον Ιαβέρη ο Μιχάλης Μαρκάτης.
Σε κεντρικούς ρόλους του έργου συναντάμε τους ηθοποιούς: Τάσο Χαλκιά, Βασιλική Ανδρίτσου, Νίκη Παλληκαράκη, Ορέστη Τρίκα, Κωνσταντίνο Μουταφτσή, Ελευθερία Πάλλα, Φιλίππα Κουτούπα και Ειρήνη Αγγελοπούλου.
Μαζί τους οι ηθοποιοί, Ραφαέλ Αριστοτέλους, Ελίνα Γιαννάκη, Παναγιώτης Δελαβίνιας, Στεφανία Δράκου, Νικόλας Καλιδώνης, Στέφανος Καλτσής, Δημήτρης Μπαμπανιώτης, Ρίνο Τζάνι, Τζούλι Τσόλκα, Κωνσταντίνος Τσουμπάρης, Γιώργος Τσουρουνάκης, Γιάννης Φιλίππου.